laravel seeding ve factory – random kayıt ekleme


factory ile bir sürü kaydı bi anda girebilirsiniz. örnek factory oluşturma;

hemen oluşturulan dosyaya giriyoruz. şöyle bir kod giriyoruz siz kendi tablonuza göre güncelleyin

faker kütüphanesi yoksa yukarıya ekleyin. o otomatik oluşturmamızı sağlıyor. App\urunler yazan yere kendi modelinizi koymayı unutmayın.

ya kardeşim bana başka özellikler lazım kolonlarımda ad soyad felan var dersen https://github.com/fzaninotto/Faker buraya girip fakerin sana neler sağladığını görebilirsin.

kullanmak için basit bir kontroller oluşturun ve oraya

eğer 100 kayıt eklemek istiyorsak aynı anda;

şimdi diyeceksiniz ben her seferinde bunu kontroller ile yazmak zorunda mıyım? tablolarımı sıfırladım yine tekrar tekrar bunu mu tanımlıcam derseniz seed yapısı bizi kurtarıyor.

aşağıda yazıyor ama bilenler için buraya kısayol yapıyorum. controllera yazacağın metni run içine yazıyorsun oluyor bitiyor daha sonra aşağıdaki artisan db seed komutunu yazıp çalıştırıyorsun bu kadar. anlamadıysan aşağıyı oku eminim çözeceksin.

seeder kullanımı

database/seed/databaseseeder.php içinde run fonksiyonu içine basit bi insert cümlesi yazalım daha sonra aşağıdaki komutu yazalım.

yok ya ben kendi seeder dosyamı oluşturucam dersen;

diyorsun. sonra bunun içine bir şeyler yazdıktan sonra bunu çalıştırmadan önce yine DatabaseSeeder.php içine gidip diyoruz ki uruntableseeder diye bişi oluşturdum sana bi emir gelirse bunu da çalıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir