Wamp Laravel 5 Kurulumu

Son makalemizin üzerinden 8 ay geçti, çok hızlı ilerliyoruz. hep böyle kalalım. bugün laravel 5 kurulumu nasıl yaparız diye kendime not bırakıyorum. kendime göre anlatıyorum, anlamayan olursa aşağıdan veya iletişimden yazsın hemen dönüş yaparım.

https://github.com/laravel/laravel/archive/master.zip

bu adresden laravel son sürümünü indiriyoruz. sonra bu dosyayı kullanacağımız klasöre atıyoruz(www klasörünün içine işte bunları bilirsin).

https://getcomposer.org/composer.phar

bunu da indirip aynı klasör içine atıyoruz. ister başlata cmd yazıp, ister phpstormdan terminal ekranını açıp ilgili dosyaları attığımız klasöre gelmemiz lazım. örneğin cmd üzerinden,

cd C:\wampp\www\ali

ali klasörüne attığımızı varsayıyorum tüm dosyaları. adres yanlış olabilir siz ona göre wamp64 olur direk wamp olur klasör neyse buldurun. daha sonra o klasöre gelince şu kodu yazın ve composer.phar dosyasınını çalıştırın(kod bunu çalıştırıyor üzerine tıklayıp çalıştırmayın)

php composer.phar install

kuruluma başlayacak. eğer başlamaz ise C:\wamp\php\php.ini dosyasını açın ;extension=php_openssl.dll satırını bulup önündeki noktalı virgülü kaldırın.

ayrıca php 7.1.3 üstü versiyonu kullanmanız gerekmektedir.

daha sonra klasörün içine girip .env.example yazan dosyayı .env olarak kaydedin.

tekrardan cmdye gelip php artisan key:generate yazıyoruz. eğer bunu yapmazsanız Whoops, looks like something went wrong. hatasını alırsınız.

kurulum bitti. hayırlı cumalar.

Leave a Reply

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 comment

  1. Pingback: Ali Can Canpolat – Laravel Kurulumu #2

Next ArticleLaravel Tasarımı Giydirme Ders #1